Miért van szükség ceremóniamesterre/vőfélyre egy esküvőn?
Azért, hogy a vendégek ne este 6-kor vonatozzanak
Sem ceremóniamester, sem vőfély lesz az esküvőn? Nem elképzelhetetlen. Bár azt többnyire nem esküvőnek, hanem káosznak hívják. Senki sem tuDJa mit-miért-mikor kell csinálni. Totál fejetlenség lehet az egész. Ha valóban vacsorázós, beszélgetős, korán hazamenős esküvő a cél, akkor nem szükséges ceremóniamester, sem vőfély. De lehet nagyon pörgős, bulizós és sok hangulatelemmel megtűzdelt, eseménydús nap is. Ti döntitek el. Ha nem akarjátok, hogy mindenki az apró kis problémáival Benneteket „zaklasson”, akkor mindenképpen célszerű egy „szakember”, egy profi, akinek az a feladata, hogy levezényelje a Nagy Napot!
Egy esküvőnek a lebonyolítása komoly feladat, kell egy központi ember, aki egy kézben tartja a feladatokat és irányítja a násznépet. Ő a Ceremóniamester, vagy a Vőfély! – Aki nem csak azért kell, hogy tájékoztasson és felkonferálja a vacsorát.
Az esküvő napján a jegyespárnak nagyon nagy segítséget nyújtanak, hiszen az ő segítségükkel telik el a Nagy Nap, ők segítenek abban, hogy minden a terv szerint halaDJon. Lássuk be, Ti sem szeretnétek az esküvőtökön idegeskedni és aggódni, hogy minden stimmeljen. Ezt a „nemes” feladatot vállalja át Tőletek a Ceremóniamester/Vőfély. Így én azt vallom, hogy tényleg érdemes erre áldozni, mert sok terhet vesz le a vállatokról.
Íme pár pontban összefoglalva a Ceremóniamester/Vőfély feladatok, hogy belepillantsatok abba, mennyi fontos dologban lehetnek Ők a segítségetekre
– násznép fogadása és útbaigazítása a nap folyamán
– csoportképek, csokordobás levezénylése
– műsorvezetés, eseményeinek felkonferálása és a közérdekű információk megosztása a vendégsereggel
– az ifjú pár és a násznép hangulatának folyamatos figyelemmel kísérése, részletekre való odafigyelés
– pohár- és szülőköszöntők felvezetése
– étkezések összeszervezése, levezénylése
– a soron következő esemény felkonferálása (ami akár meglepetés is lehet)
– tortavágás lebonyolítása
– menyasszony/menyecsketánc felvezetése
– játékmester és vidámságfelelős: szükség esetén egy programmal vagy játék levezetésével igyekszik feldobni a hangulatot
– a többi szolgáltatóval való folyamatos tájékoztatás/kapcsolattartás/irányítás
– pontos forgatókönyv írása/betartása, ütemterv, esetleg annak változtatása
– összehangolt (csapat)munka az üresjáratok elkerülése érdekében
Számomra a legfontosabb a buli szempontjából, hogy rugalmas legyen! Pl. Ne a legnagyobb buli hangulatot „öljük” meg csak azért, mert ütött az óra és fel van írva műsorrendre a „játék 2” vagy mert be kell tolni a tortát. Ráér az még 15-20 percet várni, de erről is egyeztessünk… Az időzítés fontos eleme a kiegyensúlyozott, ritmusos esküvőnek. A folyamatosság összetétele szinte az egyik legnagyobb tervezési feladat, bár ez nem látszik! A vendégek csak azt érzékelik, hogy minden rendben van. A felsorolt pontok, csak néhány fontos momentuma a Nagy Napnak, amikor is tényleg lényeges, hogy legyen egy központi ember, aki ezekben segít, akire számíthattok és akihez fordulhattok Ti is bármilyen kérdéssel.
Mi van, akkor ha megkérem a haveromat? Nála jobban úgy sem ismer senki!
Sok esetben találkoztam olyannal, hogy a Pár egy közeli barátot, vagy családtagot kért fel erre a feladatra. Megmondom őszintén, 10-ből körül-belül 1 alkalommal volt jó döntés. Ugyanis ilyenkor nem igazán tuDJa eldönteni a barátunk, hogy vendégként, vagy szolgáltatóként van jelen az eseményen. Ez egy külön szakma, ami nagy rutinosságot, magabiztosságot és 100%-os odafigyelést igényel és sokszor nem is olyan egyszerű, mint ahogy az kívülről látszik. Humorukat nem biztos, hogy a teljes násznép díjazni fogja, mint a szűk baráti kör. A DJ, az legyen DJ. A zenekar, az zenekar. Barátokat, rokonokat ne terheljük le az esküvő levezénylésével, hisz azért hívjuk Őket hogy jól érezzék magukat nem azért hogy „dolgozzanak”… Ráadásul egy jó esküvő jó hangulattal párosul, így mi van akkor, ha esetleg a násznépből kiválasztott Ceremóniamester/Vőfély idő előtt kicsit több pálinkát fogyaszt el, mint kellene… Sértődések és kellemetlenségek elkerülése végett inkább menjünk biztosra és hagyjuk őket is szórakozni, bulizni és ott kibontakozni 🙂 és bízzuk ezt a feladatot profira.
Van olyan DJ, aki CM is egyben…
Olyanra is volt már példa, hogy engem, mint esküvő DJ-t kértek fel Ceremóniamester/Vőfély feladatokra, hogy egy szerepben lássam el a két szolgáltató teendőit. Én mindigis azt vallottam, hogy ez két különböző terület, és nem lehet egy esküvőn ezt a két szakmát egy személyre bízni, ha profi szolgáltatást szeretnénk kapni. (fizikai lehetetlenség több helyen ott lenni, egyeztetni pl.: a konyhával stb) A DJ maraDJon a DJ pultnál, a Ceremóniamester/Vőfély pedig szavakkal és játékokkal szórakoztassa a násznépet. 🙂
A „bemondó” szerepet nyilván vállalja a DJ, de a kettő szerep közel nem ugyanaz. Manapság valóban látni olyan DJ-ket akik például vállalnak „műsorvezetést” is, de közel biztosra mondható, hogy valamelyik posztot nem tuDJa maradéktalanul ellátni. Akkor pedig ugyanott tartunk… Szerény véleményem szerint ez esetben viszont megkérdőjelezhető a szaktudása is az illetőnek, hiszen én például sosem játszom végig egy számot, van, hogy 2 percenként új dal jön a pörgős buli érdekében, és van, hogy az utolsó 10 másodpercben döntök mégis egy másik szám mellett, mert úgy módosul a tánctér. Tehát folyamatosan jelen KELL lenni a DJ-nek és a saját feladatára kell koncentrálnia, ami így is sok. Nem beszélve arról, hogy ez nemhogy megosztó munka, hanem inkább mondanám több személyesnek is, hiszen egy igazi DJ hoz magával látványos fénytechnikát is, amit kezelnie kell, ha ez valóban látványos, akkor irányított vezérlésű, amire ismét külön személy szükséges, hogy a maximumot ki tuDJuk hozni a „látványvilágból is”. Valamint nem beszélve arről, hogy egy nagyobb felszerelés építésének, bontásához is elengedhetetlen egy külön segítség.
Egy kicsit elkalandoztam, de a lényeg, hogy: Mindenképpen szükséges egy profi segítség, aki sokat tud adni a hangulathoz. Ha DJ-d mellett ezt sem szeretnéd a véletlenre bízni, akkor itt válassz azon Ceremóniamesterek közül, akiket én is tiszta szívemből bármikor ajánlani merek! (Balázs, Andrejszki, Péter)
Egy következő cikkben arról is olvashattok majd, hogy mi a különbség Ceremóniamester és vőfély között, illetve mi alapján döntsétek el, kit válasszatok.
CEREMÓNIAMESTER
Az amerikai CM-ekhez hasonlítok, akik az esküvőt határozottan, de nem tolakodóan, egy kicsit party jelleggel vezénylik végig.
Ha varázslatos esküvőt szeretnétek
Modern formában, amolyan Sebestyén Balázs jelleggel vezetem a „műsort” 🙂