Gondoljuk azt sokszor, hogy a DJ egy zenegép. Ha gép, akkor pedig simán felprogramozható erre bárki – gondoljuk jogosan. Nézzük valóban így van ez?
– DJ: nem egy fillérbe kerülnek, de valószínűleg nem véletlen. Okkal profik és sok időt és stresszt vesznek le a válladról. Ők fogják menedzselni a hangulatot, ők kezelik a zenei listákat és remekül játszanak az időzítésekkel. A CM-től átveszik nagyjából az összes piszkos munkát 😉
– Zenegép: A spotify egy nagyszerű alkalmazás, amely akkor használható, ha nem érdekel mit mondd más és egy kötött zenei listát szeretnél létrehozni. Előnye, hogy felhasználóbarát, olcsó, és nagyjából minden dal megtalálható benne. Akár nyilvános lejátszási listává is lehet tenni, hogy a vendégek hozzáadhassák ajánlásaikat a várólistához! Frissíts Spotify prémiumra! Pár ezer forintért kihagyja a hirdetéseket. Te és vendégeid meg fogják köszönni 😉
Megjegyzés: Ha kihagyod a DJ-t, akkor sem úszod meg. Valakinek irányítania kell a lejátszási listákat. (Voltaképpen akkor is lesz egy DJ-d). GyőzőDJ meg róla, hogy valakire számíthatsz és teszteljetek pár szituációt a Nagy Nap előtt!
Hogy milyen tanácsokkal lásd el a DJ-det?
Az elmúlt évek személyes tapasztalatai alapján nagyszerű zenei válogatást hoztam létre esküvőkre és céges bulikra specializálva. A mögötte álló pszichológiát / stratégiát állítottam most össze. Ha ezeket kéred a DJ-től (és be is tartja), akkor garantált lesz a siker. Lássuk!
Küldd el neki az alábbi 9 szabályt / javaslatot!
1. Szerezz be és kategorizálj több zenei műfajt!
Nem mindenki lesz izgatott Frank Sinatra-t hallgatva egész éjjel. Ugyanakkor néhányan megrémülhetnek, ha csak a Top 40 RAP slágereit játszod. Ahhoz, hogy a tömeg jól reagáljon, mindenképpen keverj össze a klasszikus és modern slágereket is.
2. Kerüld a szomorú, melankolikus dalokat és az esetlegesen megbeszélt tiltott zenéket (zenei irányokat)
Hidd el nekem, rengeteg alkalommal hallottam valamit a rádióban és azt gondoltam: „Ez olyan romantikus!” amíg rá nem küldtem egy fordítást és feleszméltem, hogy ez valami egészen más! Bölcsen válassz, mert ki tuDJa… Lehet, valaki érteni fogja a külföldit 😉
3. Ne félj, játsz örökzöld klasszikusokat!
„Nem számít, hogyan, de olDJad meg!” Ugyanis vannak olyan dalok, amelyeket az emberek feltétlenül hallani akarnak! Játszd a kihagyhatatlan klasszisokat és akár trash-t is! Ha nem teszed meg, úgy is kérni fogják 🙂
Ez az oka annak, hogy az emberek újra és újra hallják ugyanazokat a dalokat esküvőkön és céges rendezvényeken – egyszerűen azért, mert működnek! Az olyan dalok, mint az Éjjel soha nem érhet véget, a Billie Jean vagy az Usher – Yeah ! Kihagyhatatlan – persze szólhatnak remixben 😉
Az embereket nem érdekli, hogy az elmúlt hónapban mi volt a TOP 20 Funky dal a független XYZ lemezkiadóknál. Nem akarják végighallgatni a limitált példányban eladott exclusive 10 perces ismeretlen és unalmas felvételeket. A vendégeidnek a Best of-ok Best of-ja kell!
4. Tartsd az arányt! – 90% gyors, 10% lassú zene
Egy jó esküvő party lejátszási listájának őrült és megható pillanatai is vannak: Ezek gyors és lassú zenékhez párosíthatóak. Olykor a vendégek DJ pult előtt sikítozva ugrálnak, ugyanakkor van az a pillanat, amikor szerelmükkel karöltve lassúznak.
Ha be kellene határolnom az arányt, akkor azt tanácsolnám, hogy kb. 90%-ban táncolható dalok és 10%-ban lassabb dalok legyenek. Az emberek akarják őket… csak nem annyira, mint a gyorsakat! 😉
Ugyanakkor rendkívül fontos, hogy a zene tempója / energiája ingadozzon. Ha ez túl lineáris, akkor a tömeg gyorsan kiég. Gondolj rá úgy, mint egy grafikonra, amely felfelé és lefelé is kileng. Ez a változatosság aDJa az izgalmasságát. Folyamatosan emeld az ívet, majd lassan vidd vissza őket, hogy felkészülve esélyük legyen a következő körre 😉
Úgy érdemes alakítani az esküvői lejátszási listát, hogy túlnyomórészt vidám dallammal fűszerezett pörgős zenék legyenek. Ugyanakkor aDJ hozzá egy csipetnyi lassút is. Lényeg, hogy ezeket a zenéket észrevétlenül keverje egymás után a rendezvény DJ. Folyamatosan, egyben legyen az egész, különben a hirtelen váltások miatt könnyen el lehet veszíteni a „táncteret”.
5. Aktuális, mai slágerek is legyenek!
Csekkold a rádióban az 5 legnépszerűbb dalt a havi toplistában. Az idő múlása miatt ne aggóDJ ezek nemigazán változnak 🙂 Szerezd be az adott hónap TOP 5 legsűrűbben játszott zenéjét. Ne hagyd ki ezeket! Különösen, ha gyorsabb dalokról van szó. Nézz különböző zenei toplistákat a neten vagy hallgass rádiót néhány órán keresztül. Pontosan fogod tudni, melyikre lesz szükség.
Ezek a dalok frissek és újak lesznek, ugyanakkor elég ismerősek ahhoz, hogy az emberek énekeljék és táncoljanak rá.
6. Ne hagyj csendet a dalok között
Buli közben a dalok közötti 2-3 másodpercnyi csenDJe is furcsának tűnhet. Elveszik az atmoszféra és megtöri a lendületet.
DJ-zés közben folyamatosan, észrevétlenül átmeneteket kell képzelni a dalok között. Ne legyenek szünetek, kínos hézagok vagy olyan idegen hangzás/effekt ami megzavarja a ritmikát. Ez az ütemegyeztetés, ami az esküvő dj / rendezvény dj-zés „aktívabb” része és egyik oka annak, hogy nem igazán lehet bárkit betanítani erre.
7. Ne bízd az internetre! Szerezd be a dalokat, mielőtt elindulsz a helyszínre
A CD-k csökkenésével és a streaming megjelenésével a zenei állomány tárolási lehetőségei egészen színessé váltak. A DJ-k nagyjából minden dalhoz hozzáférnek a világon. Ennek hátránya, hogy csak akkor férünk hozzá, ha van internetünk, nem?
– Mi történik, ha megvan Spotify lejátszási lista, de az esküvő az erdő közepén van? Számos magyar rendezvényházban sincs térerő.
Megy a zene a telefonon és a BOOM, szolgáltatói sávot vált. Hidd el, óriási baklövés, ha a zene levágódik a dal közepén. A gyenge jel „pufferel”. Még inkább ciki, ha ez 30 másodpercenként történik. Teljesen hazavágja a bulit.
+EGY FONTOS TIPP a Streaming szolgáltatást használóknak:
Helyszínre indulás előtt győzőDJ meg róla, hogy elérhető-e a teljes lejátszási lista offline állapotban. Ez azt csinálja, hogy a dalokat lementi a telefonra vagy a számítógépre, ami persze később törölhető. Ez a lépés önmagában megspórol némi szívfájdalmat és megkímél a kora őszüléstől!
8. Egy dal max 90–120 másodpercig szóljon
Nem mindegy, hogy tört egy egész dalt hallanak a vendégek. A DJ lejátszási listájának változatossága és kiszámíthatatlansága a móka része! A dalok általában 90-120 másodperc körüli tartása a jó irányvonal.
Azonban (és itt ismét bejön a tapasztalat) néhány dalnak hasznára válik, ha teljesen végig szól. Gondolj a klasszikusabb, utolsó befejező szólam vagy az utolsó gitárpengést megváró dalokra.
Tehát tartsd be másfél-két percet dalonként, kivéve, ha kivétel 😉
9. Készülj nagyon sok zenével
Az előző pontból kiindulva durván kiszámolható hány száz élőben leválogatott zene fog szólni. Sose legyen kiszámolva, hiszen akkor miből történik az eseményre/vendégekre szabott válogatás? Ne felejts el minden eseményhez bekészíteni néhány extra dalt arra az esetre, ha a ceremónia, a vacsora vagy a terembe vonulás kissé elhúzódna.
Remélhetőleg ez az útmutató segít abban, hogy a legszuperebb lejátszási listát hozd létre, amely tökéletesen megfelel a buli hangzásvilágának. Ha mindezt 0-ról építed, akkor ez mindenképpen eltart egy ideig.
Első lépésként el kell döntened, hogy profi DJ-t szeretnél vagy magad akarod megoldani a munkát?
Ha szeretnél többet megtudni arról, hogy működik egy Modern Esküvő DJ / Rendezvény DJ Szolgáltatás, akkor fordulj hozzám bizalommal. Szívesen segítek és válaszolok minden felmerülő kérdésre.
Ne bízd a véletlenre! Válassz gyakorlatias esküvő DJ-t rendezvényedre / esküvődre. Ha pedig ennél is extrábbat szeretnétek, akkor válasszatok olyan DJ-t, aki nem csak esküvő / rendezvény DJ-ként, hanem Hang- és Fénytechnikusként is tuDJa emelni az est színvonalát! Kérj ingyenes ajánlatot!
Szeretettel ajánlom acsapatát!
Kérj árajánlatot tőlük még ma és ne maraDJ le a felejthetetlen felhőtánc élményéről! Klikk ide!