Valóban fontos a szerződés? Akkora összegnél, ami már fáj, hogy ha elveszíted, mindenképpen papírozni kell, de nem csak esküvő témában hanem az élet más területén is…
Az esküvő megszervezése nagy feladat! Nem véletlen, hogy a Jegyespárok átlagosan, a kitűzött naphoz képes már jóval korábban, körül-belül 1 évvel előtte elkezdik a szervezést.
Az első és talán legfontosabb, a főbb szolgáltatók kiválasztása és mielőbbi lefoglalásuk. Ha megtaláltátok számotokra a legszimpatikusabb szolgáltatókat, legyen az a DJ, zenekar, ceremóniamester, fotós/videós, akkor a következő nagyon fontos lépés a szerződéskötés! A szerződés nem más, mint két vagy több személy egybehangzó megállapodása, amely alapján jogaik és kötelezettségeik keletkeznek. Az egyezmény akkor jön létre, amikor a felek a szerződés lényeges feltételeiben megegyeznek. Ez a dokumentum mind a két felet védi és egyfajta nyugalmat és biztonságérzetet is ad, és természetesen a későbbiekben sok idegeskedéstől kímél meg Benneteket.
Több alkalommal érkezett hozzám az utolsó pillanatban megkeresés (volt, hogy 24 órával az esküvő előtt), mivel szerződés hiányában a DJ lemondta a zenei szolgáltatást és SOS kellett találjon valakit a Pár. Ijesztő és nagyon szomorú is egyben, hogy ez megtörténhet…
A rutinos és profi szolgáltatókat egy évvel korábban már lefoglalják, így, ha az utolsó pillanatban érkezik ilyen okból adódó felkérés, akkor azt az esetek 95%-ban nem tudom vállalni, hiszen a megkeresett dátumra már szerződve vagyok. Előre 2 évvel szépen sorban nálam is gyűlnek a foglalások, így ha nem csak a maradék szolgáltatók közül szeretnétek válogatni, akkor érdemes minél hamarabb elkezdeni a feltérképezést. Sokszor előfordult, hogy többen is jelezték, hogy ők megbíznak bennem, a választott esküvői DJ-jükben, és nem szükséges a szerződés, nem ragaszkodnak hozzá. Én minden esetben szerződöm a Nagy Napra. Annak, aki esküvő előtt áll mindenképpen tanácsolom ezt, csak így lehet garantálni a kölcsönös nyugalmat. Valljuk be, még családon belül is hallani viszályokról, pláne egy számotokra egy -még- ismeretlennel szemben… Nem éri meg kockáztatni, fel kell készülni minden eshetőségre, a szerződéskötés mind a két fél számára egyaránt biztosíték. Egy korrekt szerződés kétoldalú, tehát nem csak a szolgáltatót, hanem a titeket is véd.
Mit tudok tenni, azon kívül, hogy szerződni fogok?
Első körben egy jó tanács, hogy előleg helyett érdemes foglalót kérni, mert ha adódik a szolgáltatónak egy magasabb bevételt jelentő megrendelés, akkor akár le is monDJa az érvényben lévő szerződését, de szolgáltatói lemondás esetén a foglaló összege duplán jár vissza.
A szerződésben feketén-fehéren rögzítve van minden részlet, legyen szó a szolgáltatás időtartamáról, a plusz költségekről, időpontokról. Így mindkét fél tuDJa, hogy mire számíthat, mire terjed ki és mire nem a szerződés. Én is, mint DJ, illetve Ti is ellenőrizni tuDJátok, hogy mit vállaltunk. /Nettó és bruttó összegeket is fel kell tünteni (kivéve ha valaki áfamentes)/ Én évek óta jogászok által kidolgozott és jóváhagyott vállalkozói szerződéssel dolgozom, mely sok részletre kiterjed, tehát a Jegyespárnak nem kell azzal foglalkoznia, hogy szerződésmintákat készítsen. Természetesen rugalmas vagyok, ha módosításra lenne igény, akkor nyitott vagyok a kérések felé, minden megbeszélés tárgyát képezi.
Nem olyan egyszerű ez, de a legfontosabb, hogy tudni kell különbséget tenni két szolgáltató munkája között. Az olcsó miért éppen olcsó? Mi az amit nem tud, vagy nem akar ő elvégezni? A drágább pedig mivel nyújt többet? Miért más az a szolgáltatás aki monDJuk a fele annyiért vállalja el ugyanazt az esküvőt? Jogilag rendben vannak? Nekünk, legális szolgáltatóknak sem jó, ha sokan „feketén” dolgoznak, hiszen sokszor rontják a szakma hírét a szakmaiatlanságukkal. Nem megfelelő minőségű a felszerelésük, nincs meg a kellő tapasztalatuk. Mivel nem fizetnek semmilyen járulékot, így egyértelműen olcsóbbak – ami természetesen kecsegtető lehet az ifjú párok számára – viszont a folyamatos zenei, hang- és látványtechnikai fejlesztéseknek sajnos ára van, mint a járulékoknak és a kötelező adóknak is.
Ne menjetek bele olyan szituációkba, hogy „nincs róla papír”, mert sajnos az iménti eset napi gyakorlat lett. Legyen a foglaló értéke reális, ha keveset fizetsz, várható a lemondás és egy életre szóló élmény mehet tönkre és válhat rémálommá, sok-sok álmatlan éjszakákat okozva.
Érdekesség a dologban, hogy sokan nem számolnak azzal, hogy egy negatív reklám sokkal nagyobb veszteséget hozhat ezen a területen (ahol a bizalom, és a szimpátia igen magas tényező a döntések végső meghozatalában), mint egy magasabb összegért bevállalt jövedelmezőbb rendezvény. ÓvakoDJ a szerződésben lévő hasonló megfogalmazástól – miszerint, ha – a szolgáltató olyan szerződést visz, hogyha ő maga monDJa le a bulit, akkor kötelezően csak Ő keres egy profi embert maga helyett. Ez esetben olyat ír vállalásként szerződésbe ami nem garantálható, feltételes és nem szakszerű. És az régen rossz, ha erre van szüksége valakinek a bizalmatok megszerzéséhez… Persze, előfordulhatnak olyan esetek, amik miatt valaki nem tud teljesíteni, pl. betegség, baleset vagy családi tragédia. Ebben az esetben viszont a korrekt szolgáltató kivétel nélkül segít a pároknak találni maga helyett valakit.
A fenti tapasztalatok is azt mutatják, hogy mennyire fontos jelentősége van a szerződéskötésnek. Tehát, jó tanácsként hangsúlyozom, hogy komoly szerződés nélkül még 1.000 Ft-ot sem szabad adni, sem szolgáltatóval megegyezni. Sokszor hallani, hogy a szolgáltatók egy része még a megállapodott dolgokat sem teljesíti, azt is úgy kell kikönyörögni belőlük, vagy épp felszívódnak és sosem hallani felőlük, elérhetetlenek. Az esküvő megismételhetetlen jellegénél fogva, a párok tapasztalatlansága miatt ez igen gyakori sajnos.
Ragaszkodni kell a foglalóhoz, szerződéshez, nyugtához vagy számlához. Ezek elmulasztása esetén a lemondás veszélyei megnőnek és már sajnos nem nagyon lehet sokat kezdeni az adott szolgáltatóval, hiszen, mint tuDJuk még érvényes szerződéssel együtt is nehéz sokszor érvényesíteni az érdekeket!
Jómagam igyekszem mindig elektronikus szerződést kötni, melyre már az első találkozás alkalmával sort kerítünk. Praktikusabb, gyorsabb, elegánsabb és MODERNEBB 🙂
A „papírozás” ezen móDJa is teljesen elfogadott, hiszen a felek megállapodási nyilatkozata, megegyezése ezekkel az eszközökkel is kifejezhető. Az Új Polgári Törvénykönyv immár külön szabályokat is megfogalmaz az elektronikus úton kötött szerződésre. Előírja például, hogy az elektronikus úton tett szerződési nyilatkozatról onnantól kezdve beszélhetünk, amikor az a másik fél számára hozzáférhetővé válik. Ilyen például, ha a szerződési ajánlatot tartalmazó e-mail a másik fél postafiókjába megérkezik. Az elektronikus utat biztosító fél köteles a másik fél szerződéses nyilatkozatának megérkezését elektronikus úton késedelem nélkül visszaigazolni.
Szerződésem a szakmában töltött éveim és az ügyfeleim tapasztalatai alapján készültek, így ezt sosem teszem közzé, sőt harmadik fél számára sem adható ki.
A megrendelt szolgáltatásról e-számlát állítok ki, amit ugyancsak modern formában e-mailben küldök. A számla kiállítása előtt díjmentesen lehet kérni, hogy helyette papírszámlát állítsak ki (ha pl. nem megoldott az e-számla befogadása). Lehetőség van akár PayPal-on keresztüli kifizetésre is.
Tehát összefoglalva, átgondolt választás a szolgáltatók közül, korrekt megállapodás írásban és foglaló. Így vagytok a lehető legmegnyugtatóbb helyzetben.
Fontos a szerződés, de fontos az is, hogy meg legyen a szimpátia, és nem kevésbé fontos, hogy a választott szolgáltató munkája is az ízléseteknek megfelelő legyen. Minden szolgáltatónak meg van a maga szerződése, amit át kell tüzetesen beszélni mi-miért is van benne. Jótanács, hogy ha az illető nem akar szerződni, akkor abban a lendületben el kell köszönni tőle, hogy később se érhessen nem várt meglepetés 🙂
További szuper készülődést kívánok a Nektek, teljen izgalmasan a ez az időszak! Ha pedig tuti szerződést szeretnél, akkor keress fel, mint Esküvő és Rendezvény DJ, szeretem a kihívásokat 🙂